Klub Sportowy „Nan Bei – Tygrys”

z siedzibą w Rzeszowie został wpisany do Ewidencji Stowarzyszeń Kultury Fizycznej w lutym 2011 r., lecz początek działalności jako Szkoła Chińskich Sztuk Walki „Nan Bei” przypada na rok 1994 kiedy na zaproszenie założycieli szkoły Alicję i Roberta Mrózka mistrz chińskich sztuk walki p. Zhang Feng Jun po raz pierwszy przyjechał do Rzeszowa. Szkoła działała w strukturach Polsko- Chińskiego Stowarzyszenia Wushu „Nan – Bei”. Od 2002 roku szkoła rozpoczęła samodzielną działalność pod nazwą „Nan Bei – Tygrys”.

Celem działania Stowarzyszenia jest przede wszystkim popularyzacja sztuk walki Wushu zgodnie z wielowiekowa tradycją, upowszechnianie i propagowanie sportu oraz rekreacji ruchowej w każdej grupie wiekowej, propagowanie zdrowego stylu życia.

Od początku działalności uczniowie naszej szkoły biorą także udział w zawodach organizowanych przez Polski Związek Wushu. Nasi zawodnicy kilkakrotnie w ciągu każdego roku osiągają duże sukcesy zdobywając miejsca na podium w zawodach rangi krajowej i międzynarodowej różnych kategoriach wiekowych, prezentując formy z rozmaitymi rodzajami tradycyjnej broni chińskiej. Odnoszone od wielu lat sukcesy stały się powodem postrzegania Klubu na tle kraju, jako jednego z najmocniejszych ośrodków szkolenia w taijiquan (Tai Chi), czyli w jednej z odmian chińskiego wushu.

Poza konkurencją sportową, Taijiquan przede wszystkim przynosi wiele korzyści zdrowotnych i społecznych, takich jak zapobieganie chorobom cywilizacyjnym typu skrzywienia kręgosłupa, nadwaga, choroby serca czy cukrzyca.

 


Mistrz Zhang Feng Jun

Pan Zhang Feng Jun jest wybitnym ekspertem chińskiej sztuki walki Wu Shu.

W wieku 10 lat rozpoczął naukę stylu Shaolinquan w szkole mistrza Li Yong Wang'a, u którego ćwiczył aż do ukończenia szkoły średniej. Następnie wstąpił do Chińskiej Akademii Wu Shu w Pekinie, gdzie uczył się różnych stylów Wu Shu. Szczególnie upodobał sobie styl Shaolinquan, który doskonalił pod okiem mistrza Xie Zhi Kui, a także style wewnętrzne: Baguazhang i Xingyiquan. W krótkim czasie dał się poznać jako wybitnie zdolny i sumienny uczeń, ćwiczący po kilka godzin dziennie, poza zajęciami obowiązkowymi na uczelni.
Jako "TUDI" (najbliższy uczeń mistrza) spędzał wszystkie wolne chwile w domach swoich mistrzów, poznając najbardziej strzeżone tajemnice Wu Shu. W tym też czasie zapoznał się z podstawami chińskiego masażu leczniczego oraz Qigong'u. Zhang ukończył studia na Uniwersytecie Wychowania Fizycznego w Pekinie (Beijing Sport University). Przez wiele lat pobierał także praktyki na Chińskiej Akademii Nauk Medycznych. Jednocześnie podjął pracę w Chińskim Zrzeszeniu Wu Shu pełniąc funkcję jednego z głównych organizatorów zawodów krajowych oraz międzynarodowych w Wu Shu na terenie Chin. Po zdaniu egzaminu w Chinach w sierpniu 2003 roku otrzymał zaszczytny stopień Mistrzowski 7 Duan

W Polsce od 1991 roku. Jest założycielem Polsko-Chińskiego Stowarzyszenia Wu-Shu Nan-Bei oraz Polsko-Chińskiego Stowarzyszenia Tradycyjnej Medycyny Chińskiej i Akupunktury, będącego pierwszym polskim członkiem Światowej Federacji Towarzystw Akupunktury (World Federation of Acupuncture-Moxibustion Societies). Twórca Instytutu Life Science, zrzeszającego najlepszych fizjoterapeutów i lekarzy medycyny chińskiej z Europy i Chin, chcący dzielić się wiedzą oraz doszkalać swoje techniki pod okiem Mistrza Zhang.

Trener Robert Mrózek

Trener klasy pierwszej wushu z licencją Polskiego Związku Wushu. Posiada stopień mistrzowski IV Duan przyznany przez Polski Związek Wushu. Wiceprzewodniczący Komisji Dyscyplinarnej Polskiego Związku Wushu. Sędzia klasy I Polskiego Związku Wushu. Współzałożyciel Rzeszowskiej Szkoły Kung Fu – Wushu „Nan Bei – Tygrys” (2002 r). Członek Zarządu Polsko – Chińskiego Stowarzyszenia Akupunktury i Medycyny Chińskiej (2017r.).

Posiada wieloletnią praktykę w zakresie Wushu. W latach 2001 – 2008 był wielokrotnym medalistą Mistrzostw Polski Wushu w konkurencjach Taolu m. in.: Formy tradycyjne Północne, Formy ręczne Taijiquan, Formy z bronią chińską. Od wielu lat z powodzeniem przygotowuje zawodników do zawodów rangi krajowej i międzynarodowej w wielu konkurencjach wushu. Poza działalnością wyczynową i sportową, poprzez swoje zajęcia Robert Mrózek w praktyce wdraża założenia kultury fizycznej i zamiłowanie do aktywności ruchowej jako pierwszorzędnego czynnika sprzyjającego zdrowiu człowieka niezależnie od wieku. Popularyzuje Wushu jako sport i rekreację poprzez inicjowanie pokazów i warsztatów dla młodzieży i dorosłych. Organizuje kursy, szkolenia, obozy wushu i qigong dla różnych grup wiekowych. Od 2015 r., prowadzi także działalność z zakresu Tradycyjnej Medycyny Chińskiej.

Wybrane osiągnięcia i sukcesy w pracy trenerskiej z ostatnich lat. Dotyczą zdobycia przez zawodników klubu medali Mistrzostw Świata, Mistrzostw Europy i Mistrzostw Polski

W latach:

2018, 2017, 2016, 2015, 2014 - Nagroda Ministra Sportu za wysokie wyniki w pracy szkoleniowej;

2019, 2018, 2016, 2015 - Nagroda Marszałka Województwa Podkarpackiego za pracę i osiągnięcia w działalności sportowej;

2015, 2012 - Nagroda Prezydenta Miasta Rzeszowa za szkolenie zawodników osiągających wysokie wyniki sportowe w międzynarodowym i krajowym współzawodnictwie sportowym.

Trener Ewa Solarz

Trener klasy drugiej wushu z licencją Polskiego Związku Wushu. Posiada stopień mistrzowski II Duan przyznany przez Polski Związek Wushu. Sędzia klasy II Polskiego Związku Wushu. Instruktor rekreacji ruchowej ze specjalizacją Tai Chi. Reprezentantka Polski Wushu w konkurencjach Taijiquan.

Wushu trenuje od 2001 r. Od 2004 r., regularnie startuje w zawodach sportowych wushu rangi krajowej oraz międzynarodowej. Wielokrotna Medalistka Mistrzostw Świata i Mistrzostw Europy w taijiquan. Posiada wieloletnią praktykę trenerską w grupach shaolin kungfu dla dzieci i młodzieży, oraz taijiquan i qigong dla osób dorosłych.

Nagrody i wyróżnienia z ostatnich lat:

2019, 2018, 2016, 2014, 2012 - Nagroda Marszałka Województwa Podkarpackiego za wysokie wyniki sportowe.

2014 - Nagroda Ministra Sportu za zajęcia III miejsca na MŚ Taijiquan w konkurencji Taijijian.

Trener Ewa Pawłowska

Jest instruktorem sportu Wushu - specjalność Taiji z licencją Polskiego Związku Wushu. Taiji trenuje od 2011 roku, a od 2013 roku regularnie startuje w zawodach sportowych. Jest wielokrotną srebrną i brązową medalistką Mistrzostw Polski Wushu w konkurencjach Taiji: formy ręczne, formy z mieczem i z szablą.

Na Pierwszych Mistrzostwach Świata Taijiquan w Chengdu w Chinach w 2014 roku, zdobyła IV miejsce w konkurencji Taiji Yang 24 i IV miejsce w konkurencji Taijijian 32 (Taiji z mieczem).

Na World Leisure Games 2015 w Chingdao w Chinach zdobyła dwa srebrne medale w konkurencjach: Taiji Yang 40 i Taijijian 32. Ma wieloletnie doświadczenie instruktorskie w pracy z grupami Taijiquan dla osób dorosłych.