Klub Sportowy „Nan Bei – Tygrys”
z siedzibą w Rzeszowie został wpisany do Ewidencji Stowarzyszeń Kultury Fizycznej w lutym 2011 r., lecz początek działalności jako Szkoła Chińskich Sztuk Walki „Nan Bei” przypada na rok 1994 kiedy na zaproszenie założycieli szkoły Alicję i Roberta Mrózka mistrz chińskich sztuk walki p. Zhang Feng Jun po raz pierwszy przyjechał do Rzeszowa. Szkoła działała w strukturach Polsko- Chińskiego Stowarzyszenia Wushu „Nan – Bei”. Od 2002 roku szkoła rozpoczęła samodzielną działalność pod nazwą „Nan Bei – Tygrys”.
Celem działania Stowarzyszenia jest przede wszystkim popularyzacja sztuk walki Wushu zgodnie z wielowiekowa tradycją, upowszechnianie i propagowanie sportu oraz rekreacji ruchowej w każdej grupie wiekowej, propagowanie zdrowego stylu życia.
Od początku działalności uczniowie naszej szkoły biorą także udział w zawodach organizowanych przez Polski Związek Wushu. Nasi zawodnicy kilkakrotnie w ciągu każdego roku osiągają duże sukcesy zdobywając miejsca na podium w zawodach rangi krajowej i międzynarodowej różnych kategoriach wiekowych, prezentując formy z rozmaitymi rodzajami tradycyjnej broni chińskiej. Odnoszone od wielu lat sukcesy stały się powodem postrzegania Klubu na tle kraju, jako jednego z najmocniejszych ośrodków szkolenia w taijiquan (Tai Chi), czyli w jednej z odmian chińskiego wushu.
Poza konkurencją sportową, Taijiquan przede wszystkim przynosi wiele korzyści zdrowotnych i społecznych, takich jak zapobieganie chorobom cywilizacyjnym typu skrzywienia kręgosłupa, nadwaga, choroby serca czy cukrzyca.
Trener Robert Mrózek
Posiada stopień mistrzowski IV Duan przyznany przez Polski Związek Wushu. Wiceprzewodniczący Komisji Dyscyplinarnej Polskiego Związku Wushu. Współzałożyciel Rzeszowskiej Szkoły Kung Fu – Wushu „Nan Bei – Tygrys” (2002 r).
Posiada wieloletnią praktykę w zakresie Wushu. W latach 2001 – 2008 był wielokrotnym medalistą Mistrzostw Polski Wushu w konkurencjach Taolu m. in.: Formy tradycyjne Północne, Formy ręczne Taijiquan, Formy z bronią chińską. Od wielu lat z powodzeniem przygotowuje zawodników do zawodów rangi krajowej i międzynarodowej w wielu konkurencjach wushu. Poza działalnością wyczynową i sportową, poprzez swoje zajęcia Robert Mrózek w praktyce wdraża założenia kultury fizycznej i zamiłowanie do aktywności ruchowej jako pierwszorzędnego czynnika sprzyjającego zdrowiu człowieka niezależnie od wieku. Popularyzuje Wushu jako sport i rekreację poprzez inicjowanie pokazów i warsztatów dla młodzieży i dorosłych. Organizuje kursy, szkolenia, obozy wushu i qigong dla różnych grup wiekowych. Od 2015 r., prowadzi także działalność z zakresu Tradycyjnej Medycyny Chińskiej.
Wybrane osiągnięcia i sukcesy w pracy trenerskiej z ostatnich lat. Dotyczą zdobycia przez zawodników klubu medali Mistrzostw Świata, Mistrzostw Europy i Mistrzostw Polski
W latach:
2018, 2017, 2016, 2015, 2014 - Nagroda Ministra Sportu za wysokie wyniki w pracy szkoleniowej;
2019, 2018, 2016, 2015 - Nagroda Marszałka Województwa Podkarpackiego za pracę i osiągnięcia w działalności sportowej;
2015, 2012 - Nagroda Prezydenta Miasta Rzeszowa za szkolenie zawodników osiągających wysokie wyniki sportowe w międzynarodowym i krajowym współzawodnictwie sportowym.
Trener Alicja Mrózek
Instruktor wushu (2019 r.).
Instruktor Rekreacji Ruchowej ze specjalnością Fitness – nowoczesne formy gimnastyki (2010 r.). Instruktor Rekreacji ze specjalnością kungfu – wushu (1995 r.).
Treningi sztuk walki rozpoczęła w 1987 roku w sekcji Karate działającej przy Zespole Szkól Gospodarczych w Rzeszowie. Od 1990 kontynuowała treningi w sekcji kung fu „7 gwiezdnej modliszki” działającej przy Zespole Szkół Plastycznych w Rzeszowie, następnie od 1991 roku kontynuowała treningi w sekcji Kick Boxingu Klubu Dalekowschodnich Sportów Walki „Triada” Rzeszów. Od 1993 r. brała udział w cyklicznych szkoleniach i obozach prowadzonych przez chińskiego Mistrza wushu - Shifu Zhang Feng Jun, na których zdobywała umiejętności z zakresu Shaolinquan, Taijiquan, Changquan i Qigong.
W latach 1997 – 1998 podczas pobytu w Lubinie prowadziła zajęcia wushu i tai chi.
Od 2002 roku Alicja wspólnie z mężem Robertem zarejestrowała działalność pod nazwą Rzeszowski Ośrodek Kung Fu Wu Shu „Nan Bei – Tygrys”. Działalność ta od 2011 roku zmieniła formułę na stowarzyszenie kultury fizycznej o nazwie Klub Sportowy Nan Bei – Tygrys, w którym prowadzi zajęcia tai chi oraz gimnastyki prozdrowotnej qigong dla początkujących i zawansowanych.
Trener Ewa Solarz
Trener klasy drugiej wushu z licencją Polskiego Związku Wushu. Posiada stopień mistrzowski II Duan przyznany przez Polski Związek Wushu. Sędzia klasy I Polskiego Związku Wushu. Instruktor rekreacji ruchowej ze specjalizacją Tai Chi. Reprezentantka Polski Wushu w konkurencjach Taijiquan.
Wushu trenuje od 2001 r. Od 2004 r., regularnie startuje w zawodach sportowych wushu rangi krajowej oraz międzynarodowej. Wielokrotna Medalistka Mistrzostw Świata i Mistrzostw Europy w taijiquan. Posiada wieloletnią praktykę trenerską w grupach shaolin kungfu dla dzieci i młodzieży, oraz taijiquan i qigong dla osób dorosłych.
Nagrody i wyróżnienia z ostatnich lat:
2019, 2018, 2016, 2014, 2012 - Nagroda Marszałka Województwa Podkarpackiego za wysokie wyniki sportowe.
2014 - Nagroda Ministra Sportu za zajęcia III miejsca na MŚ Taijiquan w konkurencji Taijijian.
O naszym nauczycielu - Mistrz Zhang Feng Jun
Pan Zhang Feng Jun jest wybitnym ekspertem chińskiej sztuki walki Wu Shu.
W wieku 10 lat rozpoczął naukę stylu Shaolinquan w szkole mistrza Li Yong Wang'a, u którego ćwiczył aż do ukończenia szkoły średniej. Następnie wstąpił do Chińskiej Akademii Wu Shu w Pekinie, gdzie uczył się różnych stylów Wu Shu. Szczególnie upodobał sobie styl Shaolinquan, który doskonalił pod okiem mistrza Xie Zhi Kui, a także style wewnętrzne: Baguazhang i Xingyiquan. W krótkim czasie dał się poznać jako wybitnie zdolny i sumienny uczeń, ćwiczący po kilka godzin dziennie, poza zajęciami obowiązkowymi na uczelni.
Jako "TUDI" (najbliższy uczeń mistrza) spędzał wszystkie wolne chwile w domach swoich mistrzów, poznając najbardziej strzeżone tajemnice Wu Shu. W tym też czasie zapoznał się z podstawami chińskiego masażu leczniczego oraz Qigong'u. Zhang ukończył studia na Uniwersytecie Wychowania Fizycznego w Pekinie (Beijing Sport University). Przez wiele lat pobierał także praktyki na Chińskiej Akademii Nauk Medycznych. Jednocześnie podjął pracę w Chińskim Zrzeszeniu Wu Shu pełniąc funkcję jednego z głównych organizatorów zawodów krajowych oraz międzynarodowych w Wu Shu na terenie Chin. Po zdaniu egzaminu w Chinach w sierpniu 2003 roku otrzymał zaszczytny stopień Mistrzowski 7 Duan.
W Polsce od 1991 roku. Jest założycielem Polsko-Chińskiego Stowarzyszenia Wu-Shu Nan-Bei oraz Polsko-Chińskiego Stowarzyszenia Tradycyjnej Medycyny Chińskiej i Akupunktury.